Brankáři – pohoďáci bez prášků na uklidnění

26. června 2014 v 17:05 | Martin Schwarz |  Hokejová bašta
Říkají se o nich různé věci. Zlí lajkové tvrdí, že pouze stojí v brance a čekají na moment, až je zasáhne puk. Někdo zastává názor posunujícího se kuželu z jedné strany na druhou. Jak složitou úlohu ale ve skutečnosti mají muži pod maskou, jež zodpovědně chrání hokejové železné konstrukce svého týmu? Ať si veřejnost myslí cokoli, můj názor zní jednoznačně - gólmani plní nejdůležitější a zároveň nejtěžší úlohu na ledové ploše.


Už jen ta představa vypadá šíleně. Vy a váš celek hrajete ve finále celosezónně běžící soutěže. Následuje prodloužení, které rozhodne o vítězi ligy pro daný rok. Jediná chybička určí mistra, jenž bere úplně vše. A když onen kýžený a dlouho očekávaný gól konečně zapadne do sítě, hádejte, čí mýlení se vyjde najevo jako první a nejvýrazněji? Přesně tak, chyba gólmana, který už v danou chvíli klečí smutně v brankovišti. I když by rád, nemůže zvrátit předešlé momenty.

Pojďme nejdříve "odpálkovat" už zmiňované lajky, neboli nepříliš hokejem poblázněné jedince. Že brankáři celé utkání pouze stojí v brance a čekají, až je kotouč trefí? Nesmysl! Jen si zkuste šedesát minut (a často i déle) přesunovat celé těžiště těla od jedné tyčky ke druhé, mít rychlý rozhled kolem branky a zároveň hbitý rozklek. Už nemluvě o gymnasticky vyseknutém rozštěpu nebo bleskurychlém návratu do polohy, jenž bude v dané chvíli nejvíce potřeba. Pokud puk i přes veškeré snažení projde do branky? Hádejte, u koho budou fanoušci, trenéři a novináři hledat problém jako první?

Většina koučů brankářského řemesla v dnešní době zastává názor, který už delší dobu mohu jistojistě podpořit také já sám - vše je o psychice. Jestliže brankář není dostatečně vybaven sebevědomím a klidem, nemá mezi třemi červenými tyčemi co dělat. Gólman chytající na profesionální úrovni ledního hokeje prostě musí být chladný jako led, na němž vytahuje své zákroky.

Ne, nikdy jsem nebyl v takové pozici. Tedy alespoň ne přímo před davem řvoucích a úspěchu chtivých diváků. Ale i jednoroční nasazení brankářské výstroje na betonovém povrchu s tenisovým míčkem ukáže dostatek. Pokud jen na mžik znejistíš, končíš. Nemáš šanci udržet tým ve hře, pokud budeš myslet na cokoli jiného, než na další zachycení toho neposedného kotouče do vlastní moci. Zjednodušeně řečeno, každý lapač dnešní doby musí být vybaven obrovskou dávkou trpělivosti, klidu a pohody. I bez prášků na uklidnění.


Statistici v NHL sledují každý pohyb brankáře, po zápase následuje rozbor

Samozřejmě, existují různé typy gólmanů. Některé nerozhodíte ani vytažením granátu přímo na hřišti, jiným stačí malinko a hned jsou agresivnější. V zásadě ale pro všechny platí absolutně stejná idea - jestliže přesáhneš určitou mezi rozhození se, pak je hranice mezi úspěchem a neúspěchem tenká jako nit. Novináři na konci letošní sezóny NHL, během finálové série, dokonce zajistili rozbor všech střel na oba brankáře během průběhu klání. A následně je graficky vyobrazili na webu. Jaké to asi musí být, když víte, že sedí na tribuně někdo, kdo sleduje každičký váš pohyb, byť jen třeba o centimetry?


Henrik Lundqvist patří mezi brankářskou elitu, hlavně díky svému klidu

Stále nesouhlasíte s mým (a nejen mým) názorem, že brankáři mají v hokeji nejtěžší pozici? Tihle chlapíci potřebují nervy ze železa a psychiku z oceli. Navzdory tomu každodenně tvrdím: "Největší chybou v mém životě bylo, že jsem se nestal hokejovým brankářem".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama