Když dopíšeš stránku, prostě otoč list

24. června 2014 v 15:37 | Martin Schwarz |  Rychlovky
"Hele, dopsal jsem stránku až na poslední řádek. To by mohlo stačit, ne? Beztak mi přijde, že mě bolí ruka od psaní a mám toho zbytečně moc." Ano, zhruba takhle nějak by reagoval průměrný český student na základní nebo střední škole při psaní slohové práce. Stejně jako je nesmysl končit myšlenku v její půlce, nemůžeme přeci určovat obsah vlastního textového projevu dle zbytku volného prostoru na papíře. No a co, že došlo místo na stránce? Prostě otočíme list a píšeme dál! Nebo patříte taky mezi odpůrce prohlubování myšlenek?


Rozhodně není třeba někoho odsuzovat, každý z nás se nenarodil zrovna s největší chutí a odhodláním k psaní čehokoli příliš dlouhého. Ale když položíme sami sobě několik základních otázek, najdeme na ně ve většině případů zřetelné odpovědi. Nebo taky ne.

Jako v okruhu maturitních zkoušek. O kolik by byly písemné práce studentů ve výsledku líbivější, kdyby neměly přísně (a když píšu přísně, tak opravdu přísně) stanovená kritéria? Proč máme počítat písmena místo toho, abychom soustředili veškerou duševní sílu jazykovému výtvoru před sebou na stole?

Určitě, pravidlu o příliš krátké slohové práci nelze odporovat, vždyť bez něj by se většina školáků zmohla sotva na pět řádků. Ale omezený počet slov i z druhého konce (tedy maximální počet slov) je naprostým krokem vedle. Krokem do kaluže, ze které později vytáhnete nohu a máte úplně prosáklou ponožku.

Když dopíšeš stránku, prostě otoč list a piš dál. U maturity něco podobného konat nemůžeme, ale kdykoli jindy ano. Dotáhnout myšlenku až do úplného konce se někdy vyplatí víc, než někteří z nás očekávají. Jen doufám, že za pár let nebudou muset maturanti používat ke psaní také kalkulačku na počítání slov …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DoMo DoMo | 24. června 2014 v 16:08 | Reagovat

Úvaha :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama